Finále SHMŠ se uskuteční na Atletickém stadionu v Plzni

Největší plzeňská akce pro předškolní děti – Sportovní hry mateřských škol (SHMŠ) – se vrací k osvědčenému modelu s finálovým kolem.

Po dvou nesoutěžních ročnících, kdy se kvůli pandemii covid-19 nekonala kvalifikační kola ani finále, se kvalifikované školky z obvodů Plzeň 1 až Plzeň 4 a mateřské školy z obvodů Plzeň 5 až Plzeň 10 (celkem 23 školek) utkají na společném finále 8. ročníku ve čtvrtek 8. června dopoledne na Atletickém stadionu města Plzně ve Skvrňanech. Oficiální zahájení s průvodem všech zúčastněných startuje v 8:45 hod. Vzácným hostem akce bude olympijský vítěz v desetiboji z Atén 2004 Roman Šebrle.

Děti budou ve finále soutěžit ve štafetovém běhu a tradičních čtyřech individuálních disciplinách (navíc dobrovolný běh na 400m i pro nesoutěžící): hod do dálky, člunkový běh 4x6m, skok z místa snožmo, přeskakování a podlézání překážky.

„Sportovní hry mateřinek jsou skvělou šancí, jak dětem ukázat atmosféru závodů a soutěží. Pohyb a vzájemné soupeření jsou pro řadu z nich motivací ke sportu a zdravému životnímu stylu, ke kterému je chceme vést už od útlého věku. Všem, kteří se na akci podílí, patří poděkování,“ řekl primátor města Plzně Roman Zarzycký.

Na sportovištích se budou týmy střídat podle předem stanoveného harmonogramu. Jednotlivé školky obdržely trička, která si mohou samy vyzdobit a přijít tak na finále v jednotných „dresech“. V letošním roce bude opět vyhlášena mateřská školka s nejhezčími týmovými tričky.

Pro nesoutěžící děti je připraven bohatý doprovodný program, například skákací hrad, dětská atletika, tancování, Pohyb 1P, karikaturista, trampolínky, flexi cvičení a základní prvky jógy pro nejmenší apod. Po celou dobu akce bude pro děti zajištěno občerstvení v podobě ovoce, čaje a vody. V případě nepříznivého počasí bude akce přesunuta do sousedící tělocvičny. Zakončení finálového dopoledne (předání drobných dárků, vyhodnocení, poděkování) se předpokládá v 11:45 hod.

„Jedná se vždy o jednu z největších akcí pro mateřské školy v roce. Všechny zúčastněné se pečlivě připravují, trénují a těší se na velké finále. Navštívila jsem kvalifikační kola, děti braly soutěžení opravdu zodpovědně. Třešničkou na dortu bude letos účast olympijského vítěze Romana Šebrleho. Jsem ráda, že vyslyšel moji výzvu a přijal pozvání do Plzně,“ doplnila náměstkyně primátora Lucie Kantorová.

SHMŠ umožňují dětem poznat atmosféru sportovních soutěží se vším, co k tomu patří, a navazují na zjišťování pohybových dovedností předškoláků s názvem Pohyb 1P.