Finále Sportovních her mateřských škol 2019 je tady

Už počtvrté se letos v Plzni konají Sportovní hry mateřských škol (SHMŠ). Jedná se o největší akci pro děti předškolního věku na území města. Finále se uskuteční na Atletickém stadionu města Plzně ve Skvrňanech v úterý 21. května dopoledne. Akce vznikla na popud Nadace sportující mládeže a pořádá ji město Plzeň ve spolupráci s o.p.s. Pohyb a zdraví. SHMŠ umožňují dětem poznat atmosféru sportovních soutěží se vším, co k tomu patří a navazuje na zjišťování pohybových dovedností předškoláků s názvem Pohyb 1P.

Na území čtyř největších plzeňských obvodů se v polovině února uskutečnila kvalifikační kola, kterých se zúčastnilo více než tisíc předškoláků z 41 mateřských škol. Z každého obvodu postoupily do finále čtyři nejlepší, které doplňují školky z dalších plzeňských obvodů, a mimo soutěž budou startovat dvě školky z Přeštic. Celkem se na finále představí 24 školek a více než 500 dětí. Výkony jsou zpracovávány ZČU v rámci odborných prací. „Jsem velmi rád, že tato sportovní akce pro předškolní děti slaví mezi plzeňskými školkami takový úspěch. Kvalifikace se zúčastnily téměř všechny plzeňské MŠ. Už se těším na finále a pokoření loňských rekordů,“ uvedl Ing. Přemysl Švarc, vedoucí Odboru sportu, Smart Cities a podpory podnikání.

Při Sportovních hrách mateřských škol soutěží děti ve čtyřech individuálních a jedné týmové disciplíně:

  • hod do dálky
  • člunkový běh 4x6m
  • skok z místa snožmo
  • přeskakování a podlézání překážky
  • běžecká štafeta šestičlenných družstev

Součástí finále je také dobrovolný běh na 400m (i pro nesoutěžící) a bohatý doprovodný program, při kterém si přijdou na své všechny zúčastněné děti.

Pro každého účastníka je připravena řada dárků, nejlepší školky pak získají hodnotné ceny.

„Děkuji především Nadaci sportující mládeže za organizaci tohoto projektu, díky kterému mohou děti z mateřských škol zažít atmosféru sportovních soutěží. Akce nám ovšem pomáhá i zjistit, jaké jsou pohybové dovednosti našich předškoláků. Oceňuji především výběr disciplín sportovních her, kterými jsou hod do dálky, člunkový běh 4×6 metrů, skok z místa snožmo, přeskakování a podlézání překážky a navíc týmová běžecká štafeta šestičlenných družstev. Při sportovních hrách zajišťujeme také dětem zdravou svačinu, aby si uvědomily, že pro zdraví je nutné nejen sportovat, ale také se zdravě stravovat,“ uvedla radní pro oblast školství Lucie Kantorová, která podpořila děti již při kvalifikačním kole v únoru.