Sportovní hry rozpohybují předškolní děti z plzeňských MŠ

Více než 1 800 dětí z plzeňských mateřských škol se od úterý 7. března 2023 pustí do sportování a otestují své pohybové dovednosti. V Plzni začnou Sportovní hry mateřských škol. Jejich finále se zúčastní olympijský vítěz, desetibojař Roman Šebrle.

Sportovní hry mateřských škol se letos konají už po osmé. Jejich cíl je jasný – přivést děti k pohybu. Ukázat jim, jak zábavný i prospěšný může být. Hry otestují pohybové dovednosti předškoláků ve čtyřech disciplínách – hodu do dálky, skoku z místa, člunkovém běhu a v podlézání a přelézání překážek.

„Učitelky i jejich malí svěřenci se na soutěžení připravují měsíce dopředu, což koncepčně podporuje pohybové dovednosti dětí v našich zařízeních. To je v této složité době, kdy mají děti velmi málo pohybu, potřebné. Zároveň jsem velmi ráda, že Roman Šebrle vyslyšel moji prosbu a přijede podpořit naše plzeňské sportující předškoláky,“ uvedla Lucie Kantorová náměstkyně primátora města Plzně pro oblast školství a cestovního ruchu.

Kvalifikace se uskuteční v městských obvodech Plzeň 1 až Plzeň 4 od 7. do 15. března. Vždy čtyři nejlepší kolektivy z každého obvodu postoupí do velkého finále, které se uskuteční letos 8. června na Atletickém stadionu města Plzně. Kromě kvalifikovaných kolektivů se ho zúčastní i mateřské školy ze všech ostatních plzeňských městských obvodů. O popularitě akce svědčí i fakt, že je přihlášeno všech 47 mateřských škol, které jsou zřízeny městem Plzní. Všichni účastníci finále – soutěžící i diváci – se mohou těšit, že akci navštíví také olympijský vítěz, desetibojař Roman Šebrle. V rámci finálového dne navíc čeká na soutěžící děti i doprovod další bohatý program včetně propojení s aktivitami pro hendikepované děti nebo dobrovolný běh na 400 metrů, kde nejlepší získá titul Předškolák města Plzně.

„Kvituji nejen tradičnost tohoto projektu, ale zejména návrat do původního formátu kvalifikací a finále. Vždyť zdravá soutěživost se z našich dětech postupně vytrácí, a přitom je v životě tolik důležitá. Už se těším na výkony dětí a povzbuzování jejich kamarádů. I já budu fandit osobně na místě,“ řekl radní města Plzně pro podporu sportu, mládeže a tělovýchovy Tomáš Morávek.

Sportovní hry mateřských škol pořádá město Plzeň ve spolupráci s Nadací sportující mládeže, která spolu s Fakultou pedagogickou Západočeské univerzity v Plzni sestavila disciplíny včetně odborného podkladu správného provedení. Studenti této fakulty se aktivně akce účastní, především jako komisaři jednotlivých sportovních soutěží.

Text: Hana Josefová/www.plzen.eu